Strona główna » Artykuły kominiarskie » Wkłady kominowe – wszystko co musisz wiedzieć
Wkłady kominowe - wszystko co musisz wiedzieć

Wkłady kominowe – wszystko co musisz wiedzieć

Wkład kominowy jest jedynym elementem w całym kominie, który ma bezpośredni kontakt ze spalinami, dlatego ważne jest, aby charakteryzowały się dużą wytrzymałością i trwałością.

Wkłady kominowe spełniają następujące funkcje:

  • Szczelność (spalin) w warunkach pracy komina,
  • Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i możliwość odprowadzenia kondensatu poza komin,
  • Odporność na ogień, brak odkształceń termicznych lub mechanicznych podczas pracy,
  • Zmniejszenie bezwładności cieplnej komina,
  • Możliwość prawidłowego doboru i regulacji systemu kominowego,
  • Trwałość, możliwość czyszczenia i przeglądu,

Wkłady kominowe kwasoodporne

Przeznaczone są do odprowadzania spalin z kotłów gazowych lub olejowych. Wraz z dynamicznym rozwojem techniki grzewczej rozwija się również technika kominowa. Producenci urządzeń grzewczych zobowiązują się w jak największym stopniu do oszczędzania energii i ochrony środowiska naturalnego poprzez pełniejszy proces spalania, tym samym zmniejszając moc urządzeń i obniżając temperaturę spalin. W efekcie zmieniają się spaliny i zmienia się komin. Spaliny wychładzają się i tworzą coraz bardziej kwaśny kondensat, który może uszkodzić komin.

Wkłady kominowe żaroodporne

Żaroodporne wkłady kominowe przeznaczone są do odprowadzania spalin z kotłów na paliwo stałe (np. drewno).

Owalne wkłady kominowe

Opisywany wkład kominowy przeznaczony jest do odprowadzania spalin z kotła na paliwo stałe np. Drewno. Czasami w przypadku istniejących kanałów spalinowych o przekroju prostokątnym (140 x 270 mm) można zamontować tylko najmniejszy wykonany wkład okrągły o minimalnej średnicy 130 mm, co nie wystarcza do odprowadzenia dużej liczby króćców spalin z paleniska. Dlatego firma zaproponowała wkładki o owalnym przekroju, aby rozwiązać problem usuwania spalin z tych urządzeń.

Elastyczne wkłady kominowe

Podstawowym elementem systemu jest elastyczna rura wykonana z blachy kwasoodpornej, która może być stosowana w połączeniu z elementami systemu jako kompletny wkład kominowy do urządzeń odprowadzających spaliny, olej opałowy lub do wentylacji. rurociąg. System ten jest szczególnie przydatny, gdy wewnętrzne zakrzywienie istniejącego kanału kominowego utrudnia lub uniemożliwia zamontowanie sztywnego wkładu kominowego. System z płyt aluminiowych stosowany jest jako kanał wentylacyjny lub element łączący urządzenia grzewcze z kanałem kominowym.

Podsumowanie

Stalowy wkład zabezpiecza komin przed szkodliwym działaniem osadów kondensatu w spalinach oraz zapewnia szczelność komina. Ten zestaw elementów systemu składa się z rur i kształtek wykonanych ze stali kwasoodpornej, które zapewniają wieloletnią eksploatację. System może służyć do odprowadzania spalin z kotłów opalanych gazem i olejem, a średnica elementów produkcyjnych jest szeroka (od 80 mm do 1000 mm), a system można odpowiednio dobrać do każdego kotła na rynku. W zależności od wymagań można wykonać elementy stalowe żaroodporne, które mogą być stosowane w urządzeniach na paliwo stałe (kominki), a także elementy owalne lub prostokątne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń: 889 118 099