Strona główna » Artykuły kominiarskie » Systemy kominowe – podstawowe informacje
Systemy kominowe podstawowe informacje

Systemy kominowe – podstawowe informacje

W tym artykule przedstawimy zagadnienie systemów kominowych, w szczególności ich rodzaje oraz przeznaczenie i praktyczne wykorzystanie. Zapraszamy do lektury.

Wkłady kominowe i ich przeznaczenie

Zadaniem wkładów jest uszczelnienie komina, jego zabezpieczenie przed szkodliwymi związkami chemicznymi i wysoką temperaturą oraz modernizacja istniejącej już konstrukcji do wymagań stawianych przez nowe źródło ciepła.

Korzystając z wkładów kominowych, możemy bardzo szybko (oraz niskim kosztem) zmodernizować komin naszego domu w taki sposób, aby mógł wydajnie i bezpiecznie pracować z nowym rodzajem kotła lub pieca. Wkłady pozwalają dostosować komin do pracy z kotłem na gaz czy olej, nawet jeśli do tej pory stosowaliśmy urządzenia zasilane zupełnie innym paliwem.

Kwasoodporny czy żaroodporny – wiesz jaki wkład kominowy wybrać?

Wybór odpowiedniego wkładu powinna poprzedzić konsultacja z kominiarzem, jeśli jednak chcemy przeprowadzić tzw. 'research’ na własną rękę, poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.

Zasadniczy podział wkładów kominowych zakłada ich dwa rodzaje – kwasoodporne i żaroodporne. O wyborze odpowiedniego rozwiązania zadecyduje rodzaj paliwa, który używany jest do uzyskania ciepła.

  • Wkłady kwasoodporne – przeznaczone do systemów CO zasilanych kotłami na gaz lub olej grzewczy. Ich spaliny osiągają niską temperaturę, co skutkuje kondensacją pary wodnej. Skropliny o kwaśnym odczynie mogą uszkadzać komin i prowadzić do jego zniszczenia.
  • Wkłady żaroodporne – właściwości wkładów żaroodpornych pozwalają na pracę w systemach CO zasilanych kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel, pellet itp.), gdzie temperatura spalin dochodzi do bardzo wysokich wartości. Jednak większość spotykanych wkładów żaroodpornych jest również odporna na działanie kwasu i może być też stosowana w systemach CO osiągających niskie temperatury spalin (kotły na gaz lub olej grzewczy).

Zanim kupisz komin – sprawdź, czego potrzebujesz!

Wybór średnicy wkładu uzależniony jest od wymagań kotła lub pieca, który planujesz zastosować w swoim domu oraz wymiarów wewnętrznych komina (kanału kominowego). Zwróć również uwagę na jego bieg – jeśli przewód załamuje się na którymkolwiek etapie, komin będzie wymagał zastosowania elastycznego wkładu.

Nowoczesne systemy kominowe

Stale powiększająca się oferta systemów kominowych, zawiera również rozwiązania bardzo innowacyjne i nowoczesne. Pozwalające na bezpieczną i wydajną pracę z kotłami nowej generacji, które obniżają rachunki za ogrzewanie i produkują znacznie mniejsze ilości szkodliwego dla środowiska gazu.

Systemy kominowe koncentryczne

Popularyzacja pieców o zamkniętej komorze spalania wymusiła na producentach systemów kominowych zaprojektowanie rozwiązań, które będą z nimi w pełni kompatybilne. Tak właśnie powstały systemy koncentryczne, nazywane popularnie systemami turbo.

Polegają one na sprawdzonym rozwiązaniu, czyli tzw. systemie wewnętrznym przewodem wyprowadzane są na zewnątrz spaliny, natomiast przestrzeń pomiędzy rurą wewnętrzną a zewnętrzną stanowi przewód doprowadzający powietrze do komory pieca (piece o zamkniętej komorze spalania nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują).

Systemy kominowe dwuścienne

Komin systemowy dwuścienny powinniśmy zastosować wtedy, kiedy jego konstrukcja biegnie poza budynkiem i nie jest jego częścią konstrukcyjną. Zasada jego działania jest bardzo prosta – przestrzeń pomiędzy dwoma rurami komina stanowi izolację termiczną, która nie pozwala na wychładzanie spalin w kominie. To doskonałe rozwiązanie wielu problemów.

Taka konstrukcja gwarantuje dużo większą wydajność pieca oraz bezpieczeństwo odprowadzania spalin nawet wtedy, kiedy na dworze panuje bardzo niska temperatura.

Nasady kominowe – bardzo ważny, choć niepozorny element

Nasada to bardzo ważny element każdego komina. Jej główne funkcje to ochrona przed warunkami atmosferycznymi i dostającymi się do przewodu kominowego śniegiem oraz deszczem, a także wytwarzanie odpowiedniego podciśnienia, które pozwoli na sprawne odprowadzanie spalin.

Nasady kominowe dzielimy na dwie grupy:

  • nasady samonastawne (popularny strażak) – ustawiają się zawsze zgodnie z kierunkiem wiatru. Opływający nasadę podmuch wytwarza podciśnienie wyciągające spaliny z przewodu. Komin i urządzenia grzewcze pracują dzięki temu wydajniej, a do środka komina nie dostaje się deszcz i śnieg.
  • nasady obrotowe – stosowane najczęściej jako ostatni element przewodów wentylacyjnych. Doskonale wykorzystują nawet najlżejsze podmuchy wiatru, niezależnie od jego kierunku. Specjalnie ukształtowane łopatki zasysają powietrze z komina, co wspomaga proces wymiany powietrza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń: 889 118 099