Nasada kominowa to element instalacji kominiarskiej, bez którego w wielu przypadkach ryzykujemy zwiększoną awaryjnością mechanizmu. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie naszemu kominowi odpowiedniego ciągu, pozwalającego instalacji na pracę nawet w wymagających warunkach. Kto powinien pomyśleć o zamontowaniu nasady kominowej i jak prezentują się jej poszczególne rodzaje?
Nasady kominowe dostosowane do indywidualnych potrzeb
Dla każdego rodzaju instalacji kominowej będziemy potrzebowali innego typu nasady. Będą się one różniły między sobą przede wszystkim wymiarami dostosowanymi do wylotu komina oraz przeznaczeniem dla poszczególnych rodzajów kotła. Możemy także liczyć na pewne dodatkowe funkcje, dostosowane do warunków pogodowych panujących na konkretnym obszarze geograficznym.
Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej nasady warto dokonać szczegółowych pomiarów wylotu komina oraz zapoznać się z wymogami prawnymi, obowiązującymi w naszym regionie. I choć obowiązek instalacji nasad kominowych spoczywa głównie na mieszkańcach rejonów górskich oraz pomorza – warto zastanowić się nad wyposażeniem się w jedną z nich także jeśli jesteśmy mieszkańcami pozostałych obszarów Polski. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć mogących zaistnieć wahań pogodowych – dobrze dopasowana nasada to prosty i niedrogi sposób na zabezpieczenie naszej instalacji kominowej na każdą atmosferyczną ewentualność.
Nasady kominowe stałe
Stosowane zazwyczaj w przypadku przewodów spalinowych oraz gazowych. W przeciwieństwie do pozostałych modeli nie zmieniają swojego położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Nasady kominowe 1300 przeznaczone są dla szerokich wylotów kominowych – tylko odpowiednie dopasowanie ich średnicy do rozmiaru instalacji pozwoli na wykorzystanie możliwości nasady.
Nasady kominowe spalinowe
Pozwalają na usprawnienie instalacji spalinowych oraz dodatkowo zabezpieczają je przed odwróceniem ciągu. W przypadku jej instalacji powinniśmy pamiętać o obowiązkowym przeglądzie kominiarskim nasady nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
Nasady kominowe obrotowe
Wykorzystują działanie wiatru tworząc podciśnienie w kanale dolotowym. Poprzez zmianę pozycji i ruch obrotowy nasady przelatujące przez nią powietrze wprawia w ruch mechanizm usprawniający ciąg komina. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku instalacji stałopalnych.
Nasady kominowe dymowe
Przystosowane do potrzeb instalacji dymowych. Dzięki sprofilowanej konstrukcji zapewniają doskonałe odprowadzenie produktów wymiany cieplnej oraz zapewniają swobodny przepływ powietrza wewnątrz komina.
Nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu
Zgodnie z prawem mieszkańcy stref szczególnie narażonych na wystąpienie silnych wiatrów zobowiązani są do zabezpieczenia swojej instalacji kominowej nasadami zabezpieczającymi przed odwróceniem ciągu. Rozwiązanie to znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa korzystania z instalacji oraz zapobiega ryzyku wystąpienia ruchu powietrza odwrotnego do zamierzonego. Ich instalacja może zabezpieczyć nas przed wystąpieniem sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia wynikających z tego typu nieprawidłowości w działaniu instalacji wentylacyjnej.
Nasady kominowe samonastawne
Rodzaj nastawy obrotowej, ustawiającej się w kierunku wiejącego wiatru w celu ochrony instalacji kominowej przed odwróceniem ciągu. W zależności od parametrów może być stosowana na przewody spalinowe, dymowe oraz do zabudowy kominów wentylacyjnych. Dostosowując się do warunków pogodowych, nasada samonastawna zapewnia stały przepływ powietrza w przewodzie kominowym niezależnie od siły wiejącego na zewnątrz wiatru.
Nasady kominowe wentylacyjne
Chroni ciąg wentylacyjny przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych oraz innych czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego działanie. Odpowiednie jego zabezpieczenie jest kwestią kluczową dla bezpieczeństwa w przypadku instalacji kominowych wszelkiego typu.
Nasady kominowe strażak
Przeznaczone przede wszystkim do instalacji na paliwa stałe, przy których oczyszczanie z sadzy musi być wykonywane z większą częstotliwością niż w przypadku pozostałych mechanizmów. Umożliwiają łatwy dostęp do przewodu kominowego w celu jego konserwacji.
Usprawnienie działania przewodu kominowego i bezpieczeństwo
Instalacja odpowiedniej nasady kominowej to nie tylko kwestia usprawnienia mechanizmu i wydajności działania przewodu, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i stałego, jednolitego przepływu powietrza w jego obrębie. Decydując się na zakup nasady kominowej możesz w szybki i wydajny sposób usprawnić i zabezpieczyć mechanizm swojego komina bez konieczności wykonywania kosztownych zabiegów konserwacyjnych.
Fachowy montaż
Pamiętaj, żeby każdorazowo montaż, prace konserwacyjne oraz modernizacyjne dotyczące Twojej instalacji kominowej zlecać wykwalifikowanym kominiarzom. Niezależnie od rodzaju wykonywanego zabiegu będziesz mógł zyskać dzięki temu pewność, że zostały one wykonane w odpowiedni sposób, gwarantując tym samym bezpieczeństwo użytkowania mechanizmu kominowego.
Regularne przeglądy kominiarskie
Dodatkowo w przypadku instalacji nasady kominowej nie zapomnij o jej regularnym przeglądzie – w częstotliwości zależnej od rodzaju zamontowanego mechanizmu.