Strona główna » Artykuły kominiarskie » Historia kominiarstwa – jak rozwijał się zawód kominiarza?
Historia kominiarstwa - jak rozwijał się zawód kominiarza

Historia kominiarstwa – jak rozwijał się zawód kominiarza?

Potrzeba odpowiedniego odprowadzania wytwarzanych przez domowe ognisko produktów spalania istniała już od najbardziej zamierzchłych czasów naszej historii. Kiedy jednak technologia ta rozwinęła się na tyle, że konieczne było powstanie zawodu kominiarza? Które związane z nim zwyczaje kultywowane są do dzisiejszego dnia? I jak zmieniał się zakres obowiązków kominiarza z biegiem lat? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Jak to się zaczęło?

Instalacje wentylacyjne w czasach starożytnej Grecji czy Rzymu ograniczały się jedynie do umieszczonych w dachu domu otworów, dzięki którym wytwarzany przez palenisko dym mógł znaleźć ujście na zewnątrz. Jak nietrudno jednak się domyślić – taka instalacja musiała wiązać się ze sporym dyskomfortem domowników.  Z biegiem lat powstawały kolejne formy kanału odprowadzającego dym z domowego paleniska – poprzez konstrukcje stworzone ze zwierzęcych skór i ciosane z pojedynczych bloków kamienia aż po coraz bliższe formie współczesnego komina struktury.

Początkowo były one tworzone  głównie w Niemczech, a ostatecznie zaadoptowane, udoskonalone i spopularyzowane zostały przez Włochy, którym to zawdzięczamy również dzisiejszą nazwę komina, oznaczającą pierwotnie palenisko.

Rozwój kominiarstwa

O zawodzie kominiarza mówimy od okolic XVI wieku – wtedy też na terenie Europy zaczęły kształtować się pierwsze cechy kominiarskie. Do tego czasu kominiarze cieszyli się bardzo wysokim statusem społecznym oraz renomą. Początkowo z uwagi na to, iż niewiele osób decydowało się na podjęcie zawodu kominiarza, usługi te były zarezerwowane tylko dla najmożniejszych obywateli, klasztorów oraz dworów królewskich.

Już od czasów średniowiecza pojawienie się w mieście kominiarza utożsamiano z wyjątkowym szczęściem. W tamtych czasach przeświadczenie to miało w pełni logiczne uzasadnienie – zbierająca się w kominach domów sadza była często przyczyną pożarów, mogących wywołać ogromne zniszczenia. To właśnie w tym okresie możemy dopatrywać się początków zwyczajów i skojarzeń związanych z kominiarzami aż do dnia dzisiejszego.

Kominiarze przez długi czas pełnili bardzo szeroki zakres funkcji, mających na celu zabezpieczenie poszczególnych budowli przed ryzykiem wystąpienia pożaru. Warszawski cech kominiarzy został w 1843 roku w całości wcielony do ówczesnej straży pożarniczej. Jak więc widzimy – aż do XIX wieku kominiarze byli postrzegani nie tylko jako fachowcy utrzymujący w odpowiedniej kondycji mechanizmy kominowe i wentylacyjne, ale ogólnie jako specjaliści od zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia.

Stabilizacja pozycji kominiarza w Polsce

W naszym kraju ze względu na jego burzliwe przejścia w kwestiach polityczno-administracyjnych na przestrzeni XVIII i XX wieku wyklarowanie się jednolitego cechu kominiarskiego było wyjątkowo utrudnione. Dopiero po rozbiorach, w roku 1928, prawo kominiarskie doczekało się swojego ujednolicenia. Od tego czasu możemy mówić o powstaniu regularnych okręgów oraz koncesji kominiarskich.

Co ciekawe – stolicą światowego kominiarstwa i krajem, w którym na przestrzeni dziejów kominiarze cieszyli się najwyższą renomą były Niemcy. Międzynarodowa Konfederacja Mistrzów Kominiarskich miała swoją główną siedzibę w Wiedniu, a jej głównym zadaniem oprócz zrzeszania cechów kominiarskich ze wszystkich zakątków Europy była organizacja odbywających się co cztery lata kongresów informacyjnych dla kominiarzy i nadawanie wysokiej rangi zawodowi kominiarza w poszczególnych krajach.

Kominiarz współcześnie

I tak oto zbliżamy się do obrazu kominiarza, jaki znamy dzisiaj. Co zmieniło się w nim na przestrzeni dziejów? Pomimo ogromnego postępu technologicznego oraz nowoczesnych, wielozadaniowych narzędzi, które mają do dyspozycji nasi kominiarze, zawód ten niezmiennie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz koniecznością gruntownego wykwalifikowania wszystkich jego adeptów.

Kominiarz odpowiedzialny jest za wiele czynności związanych z konserwacją i opiniowaniem instalacji grzewczych i wentylacyjnych najróżniejszego typu. Z tego też powodu do dnia dzisiejszego zawód ten cieszy się renomą, a wykonywane przez jego reprezentantów zabiegi zapewniają nam komfort i bezpieczeństwo dokładnie w takim samym stopniu – niezależnie od upływu lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń: 889 118 099